FAQ

V našej sekcii často kladené otázky (FAQ) nájdete odpovede na bežné otázky týkajúce sa našich služieb.

o nas

Čo je webhosting?


Webhosting je prenájom časti servera, na ktorom je uložená webová stránka a všetky súbory potrebné pre jej chod. Ak má byť web funkčný na internete, potrebuje webhosting. Vďaka nemu nie je nutné mať vlastný server. Poskytovateľ webhostingových služieb vám prenajíma priestor na jeho serveroch, čím je vaša webová stránka alebo e-shop viditeľný na internete. Cena za prenájom webhostingu môže stáť od niekoľko centov až po až po niekoľko desiatok eur mesačne. Závisí od veľkosti webhostingového balíčka.

Webhosting je vždy zdieľaná služba. Zdieľaný hosting umožňuje prevádzku viacerých webových stránok prostredníctvom jedného servera. Vyhradený si naopak vyžaduje prevádzkovane webu na samostatnom serveri. V rámci webhostingu si vždy možno vybrať z profesionálneho, teda plateného, alebo free hostingu. Ten je bezplatnou verziou webhostingu, ktorý je vhodný najmä pre stránky s malým obsahom. Free hosting má však obmedzenú technickú podporu a jeho nevýhodou je aj umiestňovanie reklám na webe.


Aký je postup pri prenose stránky od iného poskytovateľa? Prídem o e-maily?


Trápi vás pomalý web, jeho časté výpadky alebo iné problémy s vašou stránkou? Problém nemusí byť u vás. Niekedy stačí málo – vybrať si webhosting u iného poskytovateľa, ktorý sa postará o to, aby váš web fungoval ako má. V Elbia vám radi pomôžeme s bezproblémovým prenosom stránky, pričom vaše dáta zostanú v bezpečí.

Migrácia webu, a teda prenos stránky, môže niekomu pripadať ako komplikovaný proces, no vôbec nemusí byť náročný. Ak ste sa rozhodli preniesť svoju webovú stránku od iného poskytovateľa k nám, radi vám s migráciou stránky pomôžeme. Stačí, ak si vyberiete vhodný hostingový balíček a prenos stránky urobíme bezplatne za vás. Postaráme sa o migráciu webovej stránky, e-mailov i DNS záznamov.

V prípade, že sa rozhodnete prejsť k nám, si hosting môžete objednať online priamo na našej webovej stránke. Následne si od vás vypýtame prístupové údaje a dohodneme sa, v akom termíne môžeme uskutočniť migráciu vašej stránky. Počas presunu treba počítať s jej krátkym výpadkom. V prípade klasického webu migrácia trvá asi polhodinu. To znamená, že všetky dáta skopírujeme od starého poskytovateľa, stiahneme na naše servery a po migrácii ich otestujeme. Pri prenose stránky a jej dát sa nemusíte obávať o obsah vášho webu, ani o svoje e-maily. Vaše súbory zálohujeme a sú v bezpečí.


Čo je RAM a koľko jej potrebujem?


Ak máte problémy s pomalým načítavaním webovej stránky, môže to byť spôsobené množstvom obsahu, ktorý do neho pridávate. Zdieľaný hosting využíva veľké množstvo pamäte RAM, ktorá slúži na ukladanie dát predtým, než s nimi bude počítač narábať. Má teda značný vplyv na jeho plynulé fungovanie. Na rozdiel od pevného disku sa dáta v RAM držia iba vtedy, ak je počítač zapnutý a ak s danými dátami počítač/ server akurát pracuje. Následne sú z RAM odstránené. Aj preto je operačná pamäť nevhodná ako dlhodobé úložisko.

Ak hovoríme RAM dostupnej v rámci webhostingu, ide o RAM, ktorú každá webová stránka využíva na svoje fungovanie. Veľkosť potrebnej RAM v tomto prípade závisí napríklad od návštevnosti webu. Čím je väčšia, tým viac ľudí si dokáže naraz prehliadať váš web. Veľkosť RAM závisí aj od počtu nainštalovaných pluginov (napríklad v systéme WordPress),od úrovne optimalizácie stránky, resp. zdrojového kódu. Vyšší objem RAM je tiež potrebný na spracovanie veľkých fotografií. WordPress napríklad každú fotografiu, ktorú nahráte, ihneď spracuje tak, že z nej vytvorí menšie náhľady a podobne. Ak sa teda do neho pokúsite nahrať fotku vo veľkom rozlíšení, ktorá má napríklad 10 MB, budete na to potrebovať stovky MB RAM.


Čo to znamená počet procesov a ako zistím, koľko ich potrebujem?


O počte procesov hovoríme najmä v súvislosti s návštevnosťou webovej stránky alebo e-shopu. Čím má webová stránka vyššiu návštevnosť, tým viac procesov potrebuje. Každé jedno kliknutie na web spotrebuje 1 proces, ktorý trvá počas celej doby návštevy. Ak teda návštevník klikne na váš web, server spustí 1 proces, ktorý toto kliknutie spracuje a výsledok odošle návštevníkovi. Proces sa následne ukončí. Ak na váš web klikne 10 ľudí naraz, je na to potrebných aspoň 10 procesov.

V prípade, že máte malú webovú stránku na malom hostingu a nastavíte si reklamnú kampaň, na ktorú zareaguje veľa zákazníkov, môže sa stať, že niektorým z nich sa vaša stránka nezobrazí. Môže to byť spôsobené práve nedostatkom procesov. Presvedčte sa preto, či máte dostatočný limit. V prípade vysokej návštevnosti môžu byť požiadavky nad limit serverom odmietnuté a niektorým zákazníkom sa pri návšteve vašej stránky zobrazí chyba. Ak sa vám podobná situácia zopakuje niekoľkokrát, v administratívnom rozhraní si môžete skontrolovať, ako je na tom váš limit alebo či je potrebné navýšiť počet procesov.


Čo je to SSL/TLS certifikát?


Ak ešte nemáte na vašom webe alebo e-shope implementovaný SSL/TLS certifikát, urobte tak. SSL/TLS protokol sa považuje za základ bezpečného pripojenia. V prípade, že ho váš web nemá, sa návštevníkom vašej stránky alebo e-shopu nemusí obsah vášho webu zobraziť, keďže prehliadač Google Chrome upozorňuje na všetky stránky, ktoré fungujú na HTTP protokole a do ktorých používateľ zadá akékoľvek dáta.

SSL/TLS je nekomerčný otvorený protokol. V súčasnosti ide o jednu z najčastejšie využívaných metód na zabezpečenie dátových prenosov v rámci internetu medzi serverom a prehliadačom (používateľom). Certifikát zabezpečuje šifrovaný prenos dát medzi vašim počítačom a webstránkou alebo serverom, na ktoré sa pripájate cez internet. Pripojenie zabezpečené SSL/TLS certifikátom šifrovaním chráni všetky prenášané dáta – či už platobné údaje, online komunikáciu.


Môžem u vás hosťovať doménu, ktorá je zaregistrovaná inde?


Prepojenie hostingu s doménou, ktorá je zakúpená u iného poskytovateľa, je možné. Ak máte zakúpenú doménu v inom webhostingu, môžete ju preniesť k nám pomocou tzv. transferu domény alebo doménu ponechať na pôvodnom webhostingu a iba ju nasmerovať na vybraný hostingový balík.

Ak teda máte zaregistrovanú svoju doménu u iného registrátora a chceli by ste mať hosting inde alebo u nás, v takom prípade požiadajte registrátora vašej domény o nasmerovanie jej DNS záznamov na naše servery alebo servery poskytovateľa, ktorého ste si vybrali. Pri transfere domény sa stávame tzv. registrátorom vašej domény a môžeme vykonávať predĺženie a úpravu kontaktných údajov domény. Ak máte doménu v inom webhostingu a nechcete ju preniesť k nám, môžete iba nasmerovať DNS záznamy na naše servery a doménu si ponechajte na súčasnom webhostingu.


Ako je moja stránka zabezpečená proti hackerom?


Akákoľvek stránka sa dnes môže stať obeťou kybernetického útoku a hackerov. Jednou zo zásad pre bezpečný web je aj klasický protokol na prenos webového pripojenia HTTP. Avšak dáta, ktoré dnes cez neho prechádzajú, nie sú šifrované. Aj preto je už bezpečnejší moderný protokol HTTPS. Ten umožňuje, že nikto nemôže zachytiť obsah, ktorý práve prijímate. Prevádzka na báze HTTPS naviac pomáha aj pozícii vášho webu na Google, keďže internetový prehliadač si cení dobré zabezpečenie stránok.

Kombinácia protokolu HTTPS a certifikátu SSL je ideálna kombinácia. SSL certifikát je najmä nevyhnutný pre e-shopy a ďalšie stránky, na ktorých návštevníci využívajú osobné a citlivé informácie. Vydavateľov certifikátov si vždy dôkladne preverte, webové prehliadače akceptujú iba certifikáty od dôveryhodných poskytovateľov. V opačnom prípade sa totiž návštevníkom stránky môže objaviť výstraha o bezpečnostnom riziku.

Weby chránime aj pomocou WAF a antivírovej kontroly prenášaných dát. Kontrolu vždy robíme pri prenose súborov pomocou FTP aj HTTP(s). Ak neviete, kde získať SSL certifikát alebo ako zabezpečiť svoju webovú stránku, v Elbia vám radi poradíme a vašu stránku zabezpečíme.


Aké sú zásady bezpečnosti webovej stránky?


Stránky sú u nás v Elbia denne zálohované. Je dôležité, aby boli vaše dáta uložené na kvalitných a zabezpečených serveroch. Každá serverovňa, kde je server umiestnený, musí spĺňať striktné požiadavky. Firma, v ktorej si server prenajímate, by mala disponovať bezpečnostnými certifikátmi. V prípade, že uvažujete nad prenájmom servera, sa vášho dodávateľa pýtajte na všetky dostupné informácie. V Elbia využívame pre bezpečnosť len tie najmodernejšie technológie a kvalitný značkový hardvér spoločnosti Intel, ktorý je určený pre serverové riešenia. Nad virtuálnou bezpečnosťou bdie aplikačný firewall, ktorý upozorňuje našich administrátorov na možné hrozby.

Odporúčame vám, aby ste si robili aj vlastnú zálohu, z ktorej môžete stránku v prípade potreby kedykoľvek obnoviť. Stránka vám napríklad môže padnúť pri nekorektnej inštalácii nejakého doplnku alebo zmazania či odinštalovania softvérových častí webu. Druhým ľuďom nikdy nedávajte administrátorské prístupy. Najmä, ak nemáte istotu, že budú dodržiavať zásady bezpečnosti s webom. V administrácii stránok nepracujte z počítača, ktorý nie je chránený kvalitným a aktualizovaným antivírusovým programom. Ten dokáže zachytiť a napomáha riešiť rôzne bezpečnostné hrozby. V ideálnom prípade môžete využiť aj nástroj proti malvéru, ktorý skenuje hrozby v reálnom čase a dokáže zamedziť neoprávneným úpravám registra, trójskym koňom i počítačovým červom. Na FTP pripojenie nepoužívajte neoverené alebo staré programy. Nikdy do stránok neinštalujte neoverený softvér, pretože môže byť potenciálne nebezpečný. Hlavný softvér pravidelne aktualizujte.

Ak ešte nemáte na vašom webe alebo e-shope implementovaný SSL (Secure Sockets Layer) certifikát, urobte tak, pretože niektorým vašim zákazníkom alebo návštevníkom sa obsah vášho webu nemusí zobraziť.


Čo je to VPS server, aký je rozdiel medzi VPS a webhostingom?


VPS server je skratka pre Virtual Private Server, čo v preklade do slovenčiny znamená virtuálny súkromný server. Výhody VPS servera spočívajú najmä vo finančnej stránke, pretože je oveľa lacnejší než prenájom celého servera. Jeho výhodou je aj úplná kontrola, ktorú poskytuje používateľovi. VPS server je rýchlejší a viac spoľahlivý ako zdieľaný hosting. Vďaka nemu máte viac súkromia, keďže vaše súbory a databázy sú uzamknuté pred inými používateľmi. Aj preto je VPS server vhodný pre užívateľov, ktorí majú strach o bezpečnosť svojho webu. Rovnako je vhodný pre tých, ktorých web alebo portál má vyššiu návštevnosť.

VPS hosting vám poskytuje prístup k zaručeným zdrojom bez toho, aby ste museli prevádzkovať vlastný server. Hosting VPS pracuje formou virtuálneho serveru, ktorý napodobňuje fungovanie fyzického serveru. Webhosting je iba umiestnenie stránky na serveri poskytovateľa. Ide o prenájom servera alebo jeho časti, na ktorom je uložená webová stránka a všetky jej súbory potrebné na to, aby správne fungovala. Na to, aby však návštevníci mohli prísť na váš web alebo na váš e-shop, potrebujete mať zaregistrovanú aj doménu.


Ako mám vedieť, koľko ľudí navštívilo môj web?


Existujú nástroje, ktoré stačí nasadiť na webovú stránku a vďaka nim môžete presne merať dáta, ktoré potrebujete – metriky ako počet návštev, vyplnených formulárov alebo klikov za merané obdobie. Pri webovej analytike vám môžu poslúžiť niektoré základné nástroje, ktoré sa oplatí vyskúšať. Google Analytics je softvérový nástroj, ktorý vám poskytne podrobné údaje o návštevnosti vašej webovej stránky. Navyše je zadarmo a dnes ho využívajú mnohé weby, pretože prostredníctvom neho môžete sledovať nielen návštevnosť stránky, ale aj analyzovať rôzne časti návštevnosti ako návštevy s konverziou, mieru opustenia stránky či platenú návštevnosť.

Cez Google Analytics môžete sledovať interakciu návštevníka so stránkou, aké úkony na stránke vykonal, odkiaľ na ňu prišiel a podobne. Ak chcete vedieť, ako vyhľadávač Google vidí vašu stránku, použite nástroj Google Search Console. Je bezplatný a ukáže vám všetky chyby na vašej stránke z pohľadu Google, na ktoré narazí počas prezerania vašej stránky.

Hotjar je nástroj pre sledovanie pohybu návštevníkov na vašej stránke. Oproti Google Analytics má výhodu v tom, že výstupy sú znázornené graficky a nie v číslach. Ponúka aj tzv. heatmapy, tepelné snímky, ktoré vám odhalia, v ktorej časti vašej stránky návštevníci trávia s kurzorom myši najviac času a kde najčastejšie klikajú. Scrollmapy vám zasa ukážu, po ktorú časť webu sa návštevník dostane.


Čo je dedikovaný server? Aký je rozdiel medzi VPS a dedikovaným serverom?


Dedikovaný server spája dve služby – prenájom a server housing, kedy je server umiestnený v konkrétnom dátovom centre. Ak napríklad vlastníte e-shop, prevádzkujete portál s konkrétnym obsahom alebo máte veľkú firmu s mnohými online projektmi, v takom prípade sa vám zíde prenájom dedikovaného servera. Ten vám môže ušetriť investície do drahého hardvéru. Dedikovaný server nemusí byť umiestnený vo vašej firme, je uložený v našom dátovom centre a funguje pre vás na diaľku. V prípade dedikovaného servera sa o neho klient stará sám. To znamená, že vykonávate správu servera, keďže tá nie je súčasťou našich služieb.

VPS je virtuálny server. Je alternatívou k vlastnému alebo prenajatému fyzickému serveru v dátovom centre. Virtuálne servery sú vhodné najmä pre malé e-shopy, firmy malých a stredných podnikateľov alebo pre firmy, ktoré si vyžadujú vysokú dostupnosť služieb a dát, ak napríklad pracujú s mnohými databázami klientov.

V prípade, že sa potrebujete poradiť, ktorý server je pre vás najvhodnejší, kontaktujte nás alebo si rovno vyberte z ponuky našich služieb.


Podnikajte na svojom webe s Elbia – bezpečne, ekologicky a férovo!

facebook logo